Буферна ємність, або тепловий акумулятор, це бак, який дозволяє створювати запас теплової енергії для подальшого використання. Це оптимальне рішення для систем опалення, яке дозволяє акумулювати можливі надлишки теплової енергії
Навіщо потрібна буферна ємність?
На жаль, в Україні мало ще хтось застосовує буферні ємності у своїх системах опалення. Тому що це витрати, та й необхідно для установки системи опалення із застосуванням буферної ємності приміщення не менше 5 кв.м. Проте, європейський досвід використання буферних ємностей довів їхню економічну вигоду. Крім того, буферна ємність це насамперед безпеки, адже вона знижує ризик перегріву теплоносія.
Існує кілька типів буферних ємностей:
Баки-акумулятори – це теплоакумулююча ємність для накопичення та збереження теплоносія в системах опалення житлових та невеликих виробничих площ.
Буферні ємності «бак в баку» - виконують ту ж функцію, що і звичайні баки-акумулятори, але при цьому за рахунок вбудованого бака ГВП дозволяють забезпечувати потреби в гарячій воді.
Баки з вбудованими змійовиками або бівалентна буферна ємність – служить для роботи з джерелами, що використовують інший тип теплоносія, наприклад, теплові насоси, сонячні колектори.
Більшість типів буферних ємностей мають можливість встановлення в них ТЕНу.
Буферний накопичувач необхідно підбирати залежно від системи опалення.
Розрахунок та підбір буферної ємності досить час-витратний процес. Найчастіше ємності підбирають виходячи з потужності котла, або котлів, які працюватимуть на неї. Наприклад, при потужності котла 25 кВт, мінімально рекомендована буферна ємність буде -500 л, оптимально - 1000 л.
Буферна ємність для твердопаливного котла
Всі твердопаливні котли, незалежно від їх типу та способу спалювання палива, мають такі загальні властивості:
Працюють лише у вузькому високотемпературному графіку (90/750 С або 80/600 С).
Можуть змінювати потужність в діапазоні 100...50% шляхом зменшення кількості повітря, що надходить для горіння. Причому із зменшенням потужності різко падає ККД з допомогою збільшення частки СО.
Котел не може бути зупинено, поки в ньому не догорить паливо.
Котел підбирається із запасом потужності близько 15% на найхолоднішу п'ятиденку.
Сучасні системи опалення, залежно від зовнішньої температури та клімату всередині приміщень, змінюють витрату та температуру в опалювальних приладах. Таким чином, при установці твердопаливного котла в систему опалення виходить дилема: котел найекономічніше працює у високотемпературному режимі, а система опалення в низькотемпературному. Буферна ємність дозволяє цю проблему. Вона дозволяє твердопаливному котлу спалити паливо з максимальним ККД і покласти його в буферну ємність. А система опалення відбирає накопичене тепло чітко розрахованими порціями за потребою. Також відмічено, що системи з твердопаливними котлами, які не мають буферної ємності, мають витрату палива в 2-2,5 рази більше, ніж у систем, що мають буферну ємність. Це пояснюється тим, що більшу частину часу в опалювальний сезон стоїть відносно тепла погода, а отже, котел постійно працює з дефіцитом повітря для горіння, і більша половина палива буквально відлітає в трубу у вигляді СО. Крім економії палива – зменшується кількість завантажень палива протягом доби.